Committees

Steering Committee

  • Charles Bergan, Vice President of Engineering, Qualcomm- CHAIR
  • Moises Aguirre, Executive Director of District Relations, San Diego Unfied School District
  • Liisa Bozinovic, Executive Director, Biocom Institute
  • Steve Briggs, Ph.D., Professor, Chief Scientist, UC San Diego
  • Mark Cafferty, San Diego Regional Economic Development Corporation
  • Shu Chien, Ph.D., Professor, Chief Engineer, UC San Diego
  • Katherine Kantardjieff, Ph.D. California State University San Marcos
  • Sherri S. Lightner, Counci President District 1, City of San Diego
  • Stanley Maloy, Dean of College of Sciences, SDSU
  • Cindy Marten, Superintendent, San Diego Unified School District
  • Lisa McKnight, Microsoft
  • Melanie McRae, VWR International
  • Paul Negulescu, Ph.D., VP Research, Vertex Pharmaceuticals Inc.- PAST CHAIR
  • Joe Panetta, President and CEO, BIOCOM
  • Karen Possemato, Illumina, Inc.
  • Steven Snyder, Ph.D., Executive Director, Reuben H. Fleet Science Center
  • Music Watson, San Diego County Office of Education
  • David R. Webb, Ph.D., Adjunct Professor, Department of Molecular Biology, The Scripps Research Institute

Idea and Content Subcommittee

  • Lorraine Collins, Dean, Workforce Development, San Diego Community College District
  • Phil Gay, San Diego Science and Engineering Fair
  • Kristie Grover, Executive Director, BIOCOM Institute
  • Katherine Kantardjieff, Dean of College of Science & Math, CSU San Marcos
  • Stanley Maloy, Dean of College of Sciences, San Diego State University
  • Karyl O'Brien, Community Relations Coordinator, Escondido Union High School District
  • Charles Tu, Associate Dean, Jacobs School of Engineering, UC San Diego
  • Geoff Wahl, Professor, The Salk Institute

Education Subcommittee

  • Anne Artz, STEM Coordinator, The Preuss School UCSD
  • Katie Carlstrom, Education Director, Life Technologies
  • Debbie DeRoma, STEM Talent Expansion Program Coordinator, Cal State San Marcos
  • Linda Doughty, Director, CalSOAP
  • Steve Lombard, Director of Communications/Public Information, Oceanside Unified School District
  • Robert Manroe, High School Science Teacher, Sweetwater Union High School District
  • Valerie MacPhee, Education Manager of Public Programs, Reuben H. Fleet Science Center
  • Kristine Mooney,  Director of Education,  Reuben H. Fleet Science Center
  • Steve Rodecker, Science Curriculum Coordinator, Sweetwater Union High School District
  • James Rohr, Chief Scientist, SPAWAR Systems Center, U.S. Navy
  • Dave Tupper, Project Director, IDEAS Grant, Lakeside, Santee, El Cajon Valley School Districts
  • Don Whisman, Science Program Manager, San Diego Unified School District

Volunteer Subcommittee

  • Erika Cayton, Buck Consultants
  • Debbie Chen, UC San Diego
  • Jessica Deignault, UC San Diego
  • John DeWitt, Lee Hecht Harrison- CHAIR
  • Kathleen Solomon, SAIC

Engage and encourage kids in science and engineering and work with parents and teachers to inspire today’s students to become tomorrow’s science, technology, engineering, and math (STEM) innovators.

The Festival's Mission

2017 Gold Sponsors

Get In Touch

Want to get involved? Have a question? Connect with us here!